Lidé mají často pocit, že soudit se je lepší než pokoušet se o dohodu. V mnoha případech je soudní řízení nevyhnutelné, ale než podáte žalobu, pojďme se spolu podívat na několik mýtů a polopravd ohledně soudního řízení.
Nejčastější fámy jsou:
1) „Dojdu si pro spravedlnost.“ Soudce rozhoduje v rámci možného a v intencích právního systému. Vaše představy o spravedlivém řešení vůbec tomuto rámci nemusí odpovídat.
2) „Všechno jim to tam řeknu.“ U soudu většinou mluví soudce nebo advokáti, Váš čas je omezený. Navíc se soud se ptá jen po věcech, které s kauzou přímo souvisí, a věci, které jsou sice důležité pro Vás, nejsou důležité zase pro soudce.
3) „Všichni tam uvidí, co jsi to za člověka.“ Soudce nezajímá, kdo Vám kdy ublížil a jak jste se cítili, soudní místnost není pranýř ani divadlo. Soudce zajímají jen relevantní fakta. Navíc soudce chápe, že realita se skládá z různých úhlů pohledů a tedy Vaše zkušenost je jen jednou z perspektiv nazírání na situaci.
4) „Vyhraju to, to je jasný.“ Soudní řízení nevyhrajete, výsledek je vždy o kompromisech. A i když Vám dá soudce za pravdu, stojí Vás řízení tolik energie, času a peněz, že o výhře se mluvit rozhodně nedá.
Než podáte žalobu, zvažte, zda má smysl přemýšlet o mimosoudním řešení sporu. Dejte šanci společnému hledání řešení a zkuste mediaci.
Mýty o soudním řízení
